Založ si blog

Vedomé snívanie

Počuli ste už o tom? Pred pár rokmi ani ja nie. Ale raz, cez skúškové, kedy je zaujímavé naozaj všetko… som sa dostala aj k tejto téme.

Asi ste si všimli, že keď sa vám niečo sníva, dej neviete ovplyvňovať. Častokrát sa teda zobudíte s tým, že vás niekto naháňa, padáte do priepasti alebo proste, nestane sa to, čo by ste chceli, aby sa stalo.

Lucidné snenie, naopak, spočíva v prebudení vedomia. Podstatou je uvedomiť si, že sa vám sníva, no a potom už je to jednoduché, sen si formujete podľa seba. Môžete tak lietať, stretnúť sa s obľúbeným hercom alebo presúvať sa v čase… žiadne zákony tu neplatia, ste tu len vy a vaša úžasná fantázia.

Lenže, bohužiaľ som zistila, že také ľahké to nie je.

Aj keď som ešte o tomto termíne nič nevedela, dospela som k pozorovaniu, že akonáhle v sne zistím, že sa mi to len sníva, zobudím sa. A práve toto je tá najťažšia fáza. Musíte sa jednoducho nejakým spôsobom naučiť – neprebudiť sa, ale pokračovať v snení. Lenže ako si vôbec uvedomiť, že snívame??

V prvom rade, treba si vždy overiť, či sa nachádzame v realite alebo v sne. Fanúšikovia Doctora Who možno videli diel s názvom Last Xmas, v ktorom tvorcovia využili metódu na zistenie reality v podobe čítania z knihy. Rôzni ľudia mali rovnakú knihu, pričom ju otvorili na tej istej strane a čítali. Keďže každý tam mal napísané niečo iné, bol to dôkaz, že sú v sne. Niečo podobné sa využíva aj tu – na internete som našla rôzne techniky, no spomeniem len dve, ktoré sa mne osobne osvedčili:

Môj prvý pokus o vyvolanie lucidného sna bol postavený na tom, že som sa akoby zobudila, no nebola som si istá, či som hore. Pozrela som sa preto na svoju ruku a oblial ma studený pot – miesto prstov som mala slepačiu paprčku s blanami pomedzi. Zavrela som oči a pozrela inde, všetko som totiž vnímala, ako naozaj: posteľ, perina, okno, závesy, plyšák, ktorého som mala pod ramenom… všetko sedelo. Nechápala som. Opätovný pohľad na ruku ma však ponechával zmätenú. Chvíľu mi trvalo, kým som si teda uvedomila, že som v sne a teda som to chcela ísť reálne vyskúšať – predsa sa písalo, že teraz, keď už viem, že snívam, môžem robiť čo len chcem? No nejako to proste… nefungovalo. Krátko na to som sa zobudila, teraz už naozaj.

Druhý raz sa mi podarilo dostať sa do podobnej fázy až dva roky na to – aj keď som sa o to pokúšala pomerne často, nikdy sa to nepodarilo. Ležala som otočená čelom ku stene, zase som sa akoby zobudila. Tentoraz s tým, že som počula, ako niekto otvoril dvere, stojí a dychčí za mnou a chce mi spraviť niečo zlé. Chcela som sa otočiť, no nedalo sa. Tak, ako prvýkrát, všetko okolo seba som vnímala – stenu, poličku nad hlavou, vankúš – všetko bolo reálne. Blúdila som očami hore-dolu, inak som sa pohnúť nedokázala. Postupne som si začala uvedomovať, že toto nemôže byť realita, pretože dvere mám zamknuté a teda nikto vojsť nemohol. Začala som teda overovať realitu, počítala som malú násobilku. Ak by ste snívali, čísla by vám nevyšli. No mne všetko vyšlo.

3×5, 8×4, 9×6… bola som z toho dosť zmätená. Ako to?

Až neskôr som si uvedomila, že som vlastne zažila spánkovú paralýzu (ktorá je častým sprievodným javom tých, ktorí sa pokúšajú lucidné sny vyvolať ale namiesto toho, aby pokračovali v sne, tak sa zobudia) – telo je počas spánku paralyzované, aby, keď sa vám sníva napr. že bežíte, sa nohy reálne nehýbali. Tento „blok“ sa vypne hneď, ako sa zobudíte. Lenže keď sa vaše vedomie zobudí ešte v sne a vy už vnímate všetko okolo, telo ešte nevie, že nespí, preto je nehybné. A to môže spôsobiť dosť mätúcu situáciu. Tak či onak, nakoniec som sa zobudila klasickým rýchlym trhnutím sa a na znak toho, že naozaj nespím (lebo takto som upadla do paralýzy 3x po sebe), som sa išla poprechádzať po izbe a zapísať si do denníčka moje najnovšie snové zážitky.

 

Po týchto skúsenostiach konštatujem, že táto oblasť fungovania ľudského tela je naozaj ale naozaj nesmierne zaujímavá a som z nej zmätená čoraz viac a viac.

Ale je to super.

A koho to zaujalo, môže začať experimentovať tiež.

Funguje u nás proklientský prístup?

10.09.2018

Mnoho z nás sa stále dookola sťažuje, že veľa vecí nefunguje celkom tak, ako by malo. Že na západe sú už dávno niekde inde a my práve dnes objavujeme teplú vodu. Lenže na to, aby sa niečo viac »

Rozmýšľaš nad Erasmom? Do it!

02.06.2018

Program Erasmus+ umožňuje vysokoškolským študentom stráviť niekoľko mesiacov v jednej z mnohých ponúkaných krajín Európy. Projekt je garantovaný do roku 2020, takže ľudia, ešte stále viac »

Čaro elektronickej schránky

31.10.2017

Pri vybavovaní nového OP som aj ja konečne využila možnosť vytvorenia si elektronického podpisu a aktivácie elektronickej schránky. Vážení, a to bola chyba! Portál slovensko.sk by vám mal viac »

hranica, múr, usa, mexiko, migranti

Podľa Trumpa môže pohraničný múr postaviť armáda

11.12.2018 14:47

Trump je podľa jeho slov pripravený obísť Kongres a bariéru vybudovať s pomocou armády.

Ipel

Na hranici s Maďarskom pribudnú nové mosty

11.12.2018 14:23

Ponad rieky Dunaj a Ipeľ na slovensko-maďarskej hranici vyrastú nové mosty.

Jozef Roháč

Roháč by si mohol odpykávať doživotie v SR, ak by požiadal o preloženie

11.12.2018 14:18

Možnosť, že si Roháč bude doživotný trest v kauze mafiánskych vrážd odpykávať na Slovensku, je malá.

Jozef Gönci

Olympijský medailista Jozef Gönci má byť štátnym tajomníkom rezortu školstva

11.12.2018 14:14

Jozef Gönci, bývalý športový strelec a olympijský medailista má od 7. januára 2019 zastávať funkciu tretieho štátneho tajomníka na ministerstve školstva.

nana

Píšem o živote a o tom, čo sa stalo... #ibazebynie

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 5704x
Priemerná čítanosť článkov: 815x

Autor blogu

Kategórie