Založ si blog

Čaro elektronickej schránky

Pri vybavovaní nového OP som aj ja konečne využila možnosť vytvorenia si elektronického podpisu a aktivácie elektronickej schránky. Vážení, a to bola chyba!

Portál slovensko.sk by vám mal vďaka týmto dvom veciam rapídne uľahčiť komunikáciu s orgánmi verejnej správy. Áno, keby sa na tom niekto nenabalil a neodflákol to, možno by to tak aj naozaj fungovalo…

Jedna z hlavných vecí, ktorá ma doviedla k aktivácii e-schránky, bola možnosť požiadať si o zmenu ŠPZ priamo online.

Už nemusíte čakať pol dňa na inšpektoráte, hovorili. Do e-schránky vám príde už len konkrétny dátum a čas na prevzatie TP, hovorili. Nie je nič jednoduchšie, hovorili…

Aká však bola realita? Stránka mi zahlásila – „Nastala chyba v systéme. Požiadavka sa nedá spracovať, skúste znova neskôr“. Skúsila som. O hodinu, o dve, na druhý deň. Nič. Dobre teda, technický si pôjdem vybaviť osobne, hovorím si.

Auto sme prepisovali už aj predtým, takže som vedela, že na inšpektorát sa nemusím prísť postaviť už od skorého rána a modliť sa, či mi ešte vytlačí poradové číslo. stačí sa pomocou OP zahlásiť na konkrétny čas. Lenže čo? Pokým so starým OP mi fungovala aspoň táto „vymoženosť“, s novým… ehm…

Okej, nevadí, možno vypadol systém. Stáva sa. Odstála som si to teda už od rána.

Na túto nemilú príhodu som časom skoro zabudla a e-schránku som neriešila. Až dokým mi nebolo treba doručiť nejaké papiere z poisťovne.

„Jooooj, pani zlatá, ale to vám už nemôžeme poslať poštou, keď máte aktivovanú e-schránku, musíme to poslať tam!“

Dobre, náš telefonát síce trval asi dvakrát po pol hodiny a vysvetlili sme si všetky problémy, napríklad ten, že papiere už vraj v danej úžasnej e-schránke sú, ale vlastne tam neboli, lebo systém im akurát v ten deň nefungoval správne, ale nakoniec sa podarilo.

Lenže čo teraz? To si mám akože len tak vytlačiť a nikto, absolútne nikto, nezbadá, že tá pečiatka a podpis nie je originál ale len vytlačená? Veď dobre, asi to majú nejako ošetrené, unikátny kľúč, ktorý potvrdzuje pravdivosť dokumentov alebo čo…

Moje obavy sa potvrdili v momente, keď mi milá pani za okienkom všetky papiere vrátila s tým, že „to si môže vytlačiť každý, ona potrebuje originál pečiatku a podpis“. A ako sa ja k nim mám dostať, keď mi od aktivácie e-schránky úrady NEMÔŽU papiere posielať poštou ale len elektronicky?!

No, vraj „e-schránka funguje na elektronickom princípe, preto sa aj volá E- schránka (you dont say). Štátne orgány by si mali tie dokumenty posielať vrámci nej. Jeden odošle, druhý prijme.“

Veď dobre, ale čo keď jeden z tých orgánov ani netuší, že niečo také existuje? Nie je to trochu nedomyslené? Len taká moja skromná úvaha… ako je možné, že Estónsko to dokázalo rozbehať za minimum našej ceny a ich vývojár dokonca prišiel našich učiť, ako na to, a aj tak nie sme schopní to dotiahnuť do konca? No, je to možné asi tak isto, ako to, že doteraz nemáme diaľnicu BA – KE.

Neostávalo mi teda nič iné, ako po necelom týždni prevádzky túto e-schránku deaktivovať, aby mi bolo umožnené požadované dokumenty poslať klasickou poštou. Pri deaktivácii sme si robili srandu, že keď mi vždy prišiel potvrdzujúci mail o každej novej správe v schránke, a dokonca aj o samotnej aktivácii, podľa mňa príde aj potvrdzujúci mail o deaktivácii (do schránky, ktorá už vlastne bude deaktivovaná).

A hádajte čo? Ten mail tam FAKT prišiel…

#truestorybro

Funguje u nás proklientský prístup?

10.09.2018

Mnoho z nás sa stále dookola sťažuje, že veľa vecí nefunguje celkom tak, ako by malo. Že na západe sú už dávno niekde inde a my práve dnes objavujeme teplú vodu. Lenže na to, aby sa niečo viac »

Rozmýšľaš nad Erasmom? Do it!

02.06.2018

Program Erasmus+ umožňuje vysokoškolským študentom stráviť niekoľko mesiacov v jednej z mnohých ponúkaných krajín Európy. Projekt je garantovaný do roku 2020, takže ľudia, ešte stále viac »

Krásy slovenského zdravotníctva

30.10.2017

Tak toto by si zaslúžilo nie len nejaký článoček na blodžíku, ale rovno sťažnosť na lampárni... ako fungujú slovenské zdravotné poisťovne a ich revízni lekári? Ja len, keby ste to náhodou viac »

jaguar land rover, treningove centrum

Nitra zachráni Jaguar z britskej tragédie

24.09.2018 00:00

Nový závod britského Jaguar Land Roveru v Nitre bude pre investora vykúpením. Vo Veľkej Británii totiž zažíva ťažké časy.

Holandsko Amsterdam počasie búrky vietor

Na Česko udrela Fabienne, stromy ležia na tratiach a vypadáva elektrina

23.09.2018 22:52

Na mnohých miestach Karlovarského a Plzenského kraja zaznamenali výpadky elektriny. Vietor pritom ešte silnie. Najhoršia situácia je vo vyšších polohách.

Slovensko cirkev viera celibát Lajcha

Agentúra AP strávila s Michalom Lajchom deň, pozrite si ho na fotkách

23.09.2018 22:27

"Poslaním Cirkvi je byť blízko ľuďom. Ale ako môžem mať blízko k ľuďom, keď žijem tak krajne odlišný život?" pýta sa 34-ročný kňaz.

dolár, USA

Papierové doláre sú v USA na ústupe, ale ešte nekončia

23.09.2018 21:46

Na americkom trhu sa rýchlo šíri bezhotovostný predaj, najmä v reštauráciách, ktoré obľubujú mladí klienti.

nana

Píšem o živote a o tom, čo sa stalo... #ibazebynie

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 5026x
Priemerná čítanosť článkov: 718x

Autor blogu

Kategórie