Založ si blog

Online portfólio: Tak vy ho ešte nemáte?

Ak ste sa o svoju vysnenú pracovnú pozíciu uchádzali zhruba niekedy pred xx-timi rokmi, tak na to, aby ste zaujali, vám zrejme bohato stačilo mať vyštudovanú vysokú školu. V tom čase bol totiž titul pred, či za menom viac raritou ako samozrejmosťou, a teda ste hneď mali niečo, čo možno iní nie (edit – vraj to teda nie je pravda. Nuž, tak asi čerpám z mylného zdroja, hlboko skláňam hlavu a prosím o odpustenie.)

 

Kvalita školstva a nároky na štúdium však odvtedy rapídne klesli a odbory, na ktoré sa kedysi dostali len tí najlepší, dnes bez väčšej námahy úspešne ukončí takpovediac hocikto. A dobrou správou to určite nie je už len z toho dôvodu, že takto získaný titul už potenciálnemu zamestnávateľovi nedokáže poslúžiť ako relevantný merateľ kvalifikácie uchádzača v danom odbore.

 

Ako sa teda nestratiť v dave a dosiahnuť, aby si váš budúci šéf spomedzi všetkých tých nudných životopisov všimol a vybral práve ten váš? Správne, musíte sa niečím odlišovať. Ako som už spomínala, v minulosti to bola práve odlišnosť v podobe titulu. Dnes však treba vymyslieť niečo iné. Niečo, čím sa nemôže pochváliť len tak každý druhý. A možností sa ponúka hneď niekoľko: Absolvujte výmenný študijný pobyt, napríklad cez program Erasmus+. Alebo si spravte kurzy, ktorých výstupmi sú certifikáty. Prihláste sa na stáž do vysnenej firmy už počas štúdia. Ale hlavne – vytvorte si on-line portfólio a hrdo ho zahrňte priamo do hlavičky svojho CV!

 

V digitálnej dobe nežijeme od včera a prístup na internet má už dnes asi naozaj každý. Tak prečo to nevyužiť? Skôr, než vás niekto prijme, potrebuje poznať vaše kvality a na ich základe zhodnotiť, či pre jeho firmu budete prínosom. Z kúska papiera, na ktorom sa chválite titulom zo školy, ktorú ročne dokončí asi 500 ľudí, ich ale ten niekto vyčíta asi len veľmi ťažko. Preto si musíte pomôcť aj trochu interaktívnejšie. Verte, že nikto neodolá lákavému odkazu, smerujúcemu na vaše portfólio. A nie, že neodolá, ale na pohovoroch ho dokonca čoraz častejšie začínajú aj sami vyžadovať. Nebuďte preto nepripravení a spravte si náskok. Ako by malo také portfólio asi vyzerať?

 

Najdôležitejší je prvý dojem a hneď potom sú, samozrejme, na rade vaše referencie. Tie získate len a len svojou vlastnou snahou a kreativitou. Ak vás zaujíma písanie, snažte sa tvoriť články a publikovať ich na rôzne portály, z ktorých si potom na svoj web skopírujete spätné linky. Alebo, ak ste grafik, nebojte sa zverejniť svoje diela! Tvorte pre niekoho alebo iba tak, pre radosť. Tým, že svetu ukážete, čo viete, máte šancu získať prácu, ktorá vás bude naozaj aj baviť. A čo je ešte lepšie, na základe svojho on-line portfólia nemusíte osloviť len potenciálneho zamestnávateľa, ale pri troche šikovnosti si môžete byť zamestnávateľom aj sami. Ak sa ľuďom budú vaše výtvory páčiť a nájdete si dostatok záujemcov, pokojne sa môžete začať živiť aj ako freelancer.

 

Rozhodnutie je na vás, treba však k nemu spraviť prvý krok.

A tým by mohlo byť práve spomínané on-line portólio. Tak hurry up, šťastie praje pripraveným 😉

Copywriter v praxi: Niekoľko textov na ukážku

10.07.2019

Živím sa ako copy-graphi-writer, čo je v podstate vymyslená pozícia, zahŕňajúca moje dve najväčšie záľuby - copywriting a grafiku. Na svojom webe mám zverejnených mnoho referencií no z viac »

Žriebäcí denník: Kapitola štrnásta

08.05.2019

Časom sa vyvíjame nielen fyzicky, ale aj psychicky. Začíname mať iné hodnoty, iné zmýšľanie a iný pohľad na svet. To, čo sa nám kedysi zdalo nesmierne dôležité, je dnes už len banalitou. viac »

Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom

04.05.2019

Na tomto prísloví je bez debaty veľký kus pravdy a osobne úprimne obdivujem všetkých ľudí, ktorí sa vedia fluentne dohovoriť aj v inej, než materinskej reči. Najrozšírenejším jazykom viac »

Tibor Gašpar

Projekt Oklamaní: Gašpar chce porozprávať o tom, čo sa dialo po Kuciakovej vražde

25.08.2019 22:40

Policajný exprezident Tibor Gašpar chce ukázať, ako sa vyšetrovala dvojnásobná vražda.

chemnitz, nemeco, polícia

V Chemnitzi sa rok po dobodaní Nemca zišli stovky extrémistov

25.08.2019 20:37

Za čin bol vo štvrtok odsúdený na 9,5 roka väzenia mladý Sýrčan.

Donald Trump

Biely dom: Trump ľutuje, že clá nezdvihol ešte vyššie

25.08.2019 20:37

Donald Trump ľutuje, že clá na čínsky tovar nezvýšil ešte výraznejšie. Takto interpretuje jeho nejednoznačné slová Biely dom.

Monika Jankovská

Opozičné strany žiadajú odvolanie Jankovskej, tá sa bráni

25.08.2019 18:22, aktualizované: 20:21

SaS nevidí dôvod, aby premiér a minister spravodlivosti čakali na potvrdenie jej väziem s Kočnerom.

.nana

Píšem o živote a o tom, čo sa stalo... #ibazebynie

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 28852x
Priemerná čítanosť článkov: 1030x

Autor blogu

Kategórie