Založ si blog

Online portfólio: Tak vy ho ešte nemáte?

Ak ste sa o svoju vysnenú pracovnú pozíciu uchádzali zhruba niekedy pred xx-timi rokmi, tak na to, aby ste zaujali, vám zrejme bohato stačilo mať vyštudovanú vysokú školu. V tom čase bol totiž titul pred, či za menom viac raritou ako samozrejmosťou, a teda ste hneď mali niečo, čo možno iní nie (edit – vraj to teda nie je pravda. Nuž, tak asi čerpám z mylného zdroja, hlboko skláňam hlavu a prosím o odpustenie.)

 

Kvalita školstva a nároky na štúdium však odvtedy rapídne klesli a odbory, na ktoré sa kedysi dostali len tí najlepší, dnes bez väčšej námahy úspešne ukončí takpovediac hocikto. A dobrou správou to určite nie je už len z toho dôvodu, že takto získaný titul už potenciálnemu zamestnávateľovi nedokáže poslúžiť ako relevantný merateľ kvalifikácie uchádzača v danom odbore.

 

Ako sa teda nestratiť v dave a dosiahnuť, aby si váš budúci šéf spomedzi všetkých tých nudných životopisov všimol a vybral práve ten váš? Správne, musíte sa niečím odlišovať. Ako som už spomínala, v minulosti to bola práve odlišnosť v podobe titulu. Dnes však treba vymyslieť niečo iné. Niečo, čím sa nemôže pochváliť len tak každý druhý. A možností sa ponúka hneď niekoľko: Absolvujte výmenný študijný pobyt, napríklad cez program Erasmus+. Alebo si spravte kurzy, ktorých výstupmi sú certifikáty. Prihláste sa na stáž do vysnenej firmy už počas štúdia. Ale hlavne – vytvorte si on-line portfólio a hrdo ho zahrňte priamo do hlavičky svojho CV!

 

V digitálnej dobe nežijeme od včera a prístup na internet má už dnes asi naozaj každý. Tak prečo to nevyužiť? Skôr, než vás niekto prijme, potrebuje poznať vaše kvality a na ich základe zhodnotiť, či pre jeho firmu budete prínosom. Z kúska papiera, na ktorom sa chválite titulom zo školy, ktorú ročne dokončí asi 500 ľudí, ich ale ten niekto vyčíta asi len veľmi ťažko. Preto si musíte pomôcť aj trochu interaktívnejšie. Verte, že nikto neodolá lákavému odkazu, smerujúcemu na vaše portfólio. A nie, že neodolá, ale na pohovoroch ho dokonca čoraz častejšie začínajú aj sami vyžadovať. Nebuďte preto nepripravení a spravte si náskok. Ako by malo také portfólio asi vyzerať?

 

Najdôležitejší je prvý dojem a hneď potom sú, samozrejme, na rade vaše referencie. Tie získate len a len svojou vlastnou snahou a kreativitou. Ak vás zaujíma písanie, snažte sa tvoriť články a publikovať ich na rôzne portály, z ktorých si potom na svoj web skopírujete spätné linky. Alebo, ak ste grafik, nebojte sa zverejniť svoje diela! Tvorte pre niekoho alebo iba tak, pre radosť. Tým, že svetu ukážete, čo viete, máte šancu získať prácu, ktorá vás bude naozaj aj baviť. A čo je ešte lepšie, na základe svojho on-line portfólia nemusíte osloviť len potenciálneho zamestnávateľa, ale pri troche šikovnosti si môžete byť zamestnávateľom aj sami. Ak sa ľuďom budú vaše výtvory páčiť a nájdete si dostatok záujemcov, pokojne sa môžete začať živiť aj ako freelancer.

 

Rozhodnutie je na vás, treba však k nemu spraviť prvý krok.

A tým by mohlo byť práve spomínané on-line portólio. Tak hurry up, šťastie praje pripraveným 😉

Proklientský prístup: Realita alebo mýtus?

10.09.2018

Mnoho z nás sa stále dookola sťažuje, že veľa vecí nefunguje celkom tak, ako by malo. Že na západe sú už dávno niekde inde a my práve dnes objavujeme teplú vodu. Lenže na to, aby sa niečo viac »

Erasmus? Správna voľba!

02.06.2018

Program Erasmus+ umožňuje vysokoškolským študentom stráviť niekoľko mesiacov v jednej z mnohých ponúkaných krajín Európy. Projekt je garantovaný do roku 2020, takže ľudia, ešte stále viac »

Čaro elektronickej schránky

31.10.2017

Pri vybavovaní nového OP som aj ja konečne využila možnosť vytvorenia si elektronického podpisu a aktivácie elektronickej schránky. Vážení, a to bola chyba! Portál slovensko.sk by vám mal viac »

výbuch, sýria, izrael

Irán ani napriek hrozbám Izraela nestiahne vojakov zo Sýrie

16.01.2019 14:59

Izraelský premiér pohrozil, že izraelské jednotky budú na iránskych vojakov útočiť dovtedy, kým zo Sýrie neodídu.

Šufliarsky

Šufliarsky nevylúčil úniky informácií z GP, jeho popravu si mohol objednať aj Kočner

16.01.2019 14:27, aktualizované: 14:53

Prvý námestník generálneho prokurátora Šufliarsky informoval o prípade, v ktorom vystupuje ako poškodený. Mala sa pripravovať fyzická jeho likvidácia.

Británia, EÚ, brexit,

VIDEOKOMENTÁR: Riziko tvrdého brexitu je veľké

16.01.2019 14:24

Prehra premiérky Theresy Mayovej dostala členské krajiny únie do chaosu. Riešenie je v rukách Británie, tvrdí komentátor denníka Pravda Andrej Matišák.

Eurotunnel, Calais, Lamanšský prieliv

Na brexit bez dohody sa pripravuje aj Eurotunnel

16.01.2019 14:11

Spoločnosť Eurotunnel, ktorá prevádzkuje železničné spojenie pod kanálom La Manche, podniká kroky, aby sa tvrdý brexit neodrazil na prevádzke.

nana

Píšem o živote a o tom, čo sa stalo... #ibazebynie

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 6792x
Priemerná čítanosť článkov: 849x

Autor blogu

Kategórie