Založ si blog

Erasmus? Správna voľba!

Program Erasmus+ umožňuje vysokoškolským študentom stráviť niekoľko mesiacov v jednej z mnohých ponúkaných krajín Európy. Projekt je garantovaný do roku 2020, takže ľudia, ešte stále máte šancu zúčastniť sa! Že prečo?

 

Ale no tak… vážne takáto otázka? V prvom rade predsa preto, lebo je to zadarmo! Haha, ale teraz vážne – veď kto by si nechcel na semester alebo dva spraviť výlet do vysnívanej krajiny? Okúsiť si život v Holandsku, Rakúsku, Španielsku, či napríklad v Rumunsku? Je to veľká výzva, ktorú by jednoznačne každý, kto má možnosť, mal prijať. Pomôže vám to nielen osamostatniť sa a naučiť sa riešiť problémy, ale i zdokonaliť sa v cudzom jazyku, bez ktorého sa dnes už nikam nepohnete. A ak sa bojíte, že to s vašou horrible english nedáte (like me), jednoducho sa vyberte do nejakej slovanskej krajiny (tým však nemyslím Čechy! Nič proti našim bratom, ale predsa, ak máte možnosť vycestovať niekde, kde ste ešte v živote neboli…)

 

Nevýhodou je, že drvivá väčšina škôl vám potom predmety, absolvované v cudzine, neuzná, a vy ich musíte dokončiť buď v predĺženom skúškovom, alebo na ďalší rok. A práve tento fakt odradí mnoho adeptov, a dlho odrádzal i mňa. Posledný semester štúdia však býva voľnejší, a okrem písania bakalárky či diplomovky máte prakticky voľno. Myslím, že vtedy je najlepší čas na to, konečne sa do toho hodiť. A, samozrejme, potom budete ľutovať, že ste čakali až doteraz (#truestory ¯\_(ツ)_/¯).

 

Je mi jasné, že dnes je cestovanie úplne niekde inde, ako bolo pred desiatimi rokmi, a človek sa už za pár eur ľahko dostane prakticky kamkoľvek. Ale platiť to všetko z vlastného vrecka – no priznajme si to, na viac ako týždeň-dva v cudzine to nevidím. Erasmus vám dá grant na 3-12 mesiacov. Získate tak dostatok času na spoznanie tamojšej kultúry, prírody, získanie priateľov, u ktorých sa môžete kedykoľvek zastaviť na návštevu (mať priateľov niekde v Španielsku pri mori – not bad :)). A u mňa jednoznačne vyhráva najmä možnosť učenia sa jazyka. Nijaká učebnica vám totiž nikdy nenahradí to, čo reálna skúsenosť. Výsledky sa však nedostavia po dvojtýždňovej dovolenke, na to je potrebných niekoľko mesiacov – ktoré si buď musíte zaplatiť ako turista, odpracovať ako imigrant – alebo bezstarostne prežiť ako študent. Volím tretiu možnosť. Škoda len, že v mojom prípade je už viac-menej vyčerpaná.

 

No, a neposlednou výhodou Erasmu je nová položka do vášho CV! Kedysi ste sa od ostatných odlišovali tým, že ste vyštudovali vysokú školu. Dnes to však už nie je ničím výnimočným, a tak sa hľadí na iné prednosti. Dobrovoľníctvo, stáž, zahraničný pobyt… týmto vášmu potenciálnemu zamestnávateľovi jasne dáte najavo, že nie ste len ovca, ktorá vyštuduje školu, pretože sa to od nej očakáva, prípadne lebo si chcela predĺžiť ničnerobenie, a teraz je pripravená zaradiť sa za niekde za pás, očakávajúc, že „nejako už hádam len bude“. Nie. Týmto ukážete, že ste človek, ktorý sa nebojí výziev a má už čo-to za sebou.

 

Takže neváhajte a ak máte možnosť, budúci semester môže byť ten váš!

Prečo ľudia pália mosty?

31.08.2020

Natália mala v Ďalekom meste kamošku Elišku. Teda, skôr len takú známu. Bývalú spolužiačku, s ktorou si občas zašli na burger, pivo a pár rečí. Obe dievčatá mali podobný pohľad na svet i rovnako pokrútený zmysel pre humor, a preto zostali v kontakte aj po tom, čo sa Natália odsťahovala. – „Máš v pondelok čas na nejaký ten burger?“, [...]

Chceš bývať vo svojom? Bež si zarobiť za hranice!

29.09.2019

Myslím si, že čo sa týka bývania, kedysi to mali mladí ľudia oveľa jednoduchšie ako teraz. Z práce ste dostali štátom pridelený byt, ktorého rozloha sa odvíjala od veľkosti vašej rodiny. Ak ste teda boli sami, zväčša vám bol ponúknutý klasický, jednoizbový a ak vás bolo viac, izby pribúdali. Získať však od štátu nejakú pomoc dnes, to chce hlavne pevné [...]

Copywriter v praxi: Niekoľko textov na ukážku

10.07.2019

Živím sa ako copy-graphi-writer, čo je v podstate vymyslená pozícia, zahŕňajúca moje dve najväčšie záľuby – copywriting a grafiku. Na svojom webe mám zverejnených mnoho referencií, no z pohľadu grafiky je to omnoho jednoduchšie. Hotové diela mi stačí nahrať na grafický portál, kde si ich viete pozrieť a zhodnotiť. Ako to však vyriešiť s textami, keďže ujo [...]

taliansko, sucho

V Taliansku je tak sucho, že vysychajú aj pádske ryžové polia

29.06.2022 14:28

Krajina čelí najhoršiemu suchu za uplynulých 70 rokov.

Martin Kramara

Kramara po vyše siedmich rokoch končí ako hovorca KBS

29.06.2022 14:01

Kramara bude pôsobiť v Žilinskej diecéze, biskup Tomáš Galis ho menoval za svojho generálneho vikára.

NATO, Severoatlantická aliancia

Prekvapenie na summite NATO? Ruský šalát na jedálnom lístku

29.06.2022 13:15

Účastníkov summitu NATO čakalo prekvapenie, píše Reuters. Na poprednom mieste jedálneho lístka miestnej reštaurácie bol "ruský šalát".

Recep Tayyip Erdogan

Ankara si kladie podmienky. Od Švédska a Fínska žiada vydanie 33 „teroristov“

29.06.2022 12:56

Má ísť o členov hnutia exilového moslimského duchovného Fethullaha Gülena.

.nana

Píšem o živote a o tom, čo sa stalo... #ibazebynie

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 60724x
Priemerná čítanosť článkov: 2024x

Autor blogu