Založ si blog

Erasmus? Správna voľba!

Program Erasmus+ umožňuje vysokoškolským študentom stráviť niekoľko mesiacov v jednej z mnohých ponúkaných krajín Európy. Projekt je garantovaný do roku 2020, takže ľudia, ešte stále máte šancu zúčastniť sa! Že prečo?

 

Ale no tak… vážne takáto otázka? V prvom rade predsa preto, lebo je to zadarmo! Haha, ale teraz vážne – veď kto by si nechcel na semester alebo dva spraviť výlet do vysnívanej krajiny? Okúsiť si život v Holandsku, Rakúsku, Španielsku, či napríklad v Rumunsku? Je to veľká výzva, ktorú by jednoznačne každý, kto má možnosť, mal prijať. Pomôže vám to nielen osamostatniť sa a naučiť sa riešiť problémy, ale i zdokonaliť sa v cudzom jazyku, bez ktorého sa dnes už nikam nepohnete. A ak sa bojíte, že to s vašou horrible english nedáte (like me), jednoducho sa vyberte do nejakej slovanskej krajiny (tým však nemyslím Čechy! Nič proti našim bratom, ale predsa, ak máte možnosť vycestovať niekde, kde ste ešte v živote neboli…)

 

Nevýhodou je, že drvivá väčšina škôl vám potom predmety, absolvované v cudzine, neuzná, a vy ich musíte dokončiť buď v predĺženom skúškovom, alebo na ďalší rok. A práve tento fakt odradí mnoho adeptov, a dlho odrádzal i mňa. Posledný semester štúdia však býva voľnejší, a okrem písania bakalárky či diplomovky máte prakticky voľno. Myslím, že vtedy je najlepší čas na to, konečne sa do toho hodiť. A, samozrejme, potom budete ľutovať, že ste čakali až doteraz (#truestory ¯\_(ツ)_/¯).

 

Je mi jasné, že dnes je cestovanie úplne niekde inde, ako bolo pred desiatimi rokmi, a človek sa už za pár eur ľahko dostane prakticky kamkoľvek. Ale platiť to všetko z vlastného vrecka – no priznajme si to, na viac ako týždeň-dva v cudzine to nevidím. Erasmus vám dá grant na 3-12 mesiacov. Získate tak dostatok času na spoznanie tamojšej kultúry, prírody, získanie priateľov, u ktorých sa môžete kedykoľvek zastaviť na návštevu (mať priateľov niekde v Španielsku pri mori – not bad :)). A u mňa jednoznačne vyhráva najmä možnosť učenia sa jazyka. Nijaká učebnica vám totiž nikdy nenahradí to, čo reálna skúsenosť. Výsledky sa však nedostavia po dvojtýždňovej dovolenke, na to je potrebných niekoľko mesiacov – ktoré si buď musíte zaplatiť ako turista, odpracovať ako imigrant – alebo bezstarostne prežiť ako študent. Volím tretiu možnosť. Škoda len, že v mojom prípade je už viac-menej vyčerpaná.

 

No, a neposlednou výhodou Erasmu je nová položka do vášho CV! Kedysi ste sa od ostatných odlišovali tým, že ste vyštudovali vysokú školu. Dnes to však už nie je ničím výnimočným, a tak sa hľadí na iné prednosti. Dobrovoľníctvo, stáž, zahraničný pobyt… týmto vášmu potenciálnemu zamestnávateľovi jasne dáte najavo, že nie ste len ovca, ktorá vyštuduje školu, pretože sa to od nej očakáva, prípadne lebo si chcela predĺžiť ničnerobenie, a teraz je pripravená zaradiť sa za niekde za pás, očakávajúc, že „nejako už hádam len bude“. Nie. Týmto ukážete, že ste človek, ktorý sa nebojí výziev a má už čo-to za sebou.

 

Takže neváhajte a ak máte možnosť, budúci semester môže byť ten váš!

Chceš bývať vo svojom? Bež si zarobiť za hranice!

29.09.2019

Myslím si, že čo sa týka bývania, kedysi to mali mladí ľudia oveľa jednoduchšie ako teraz. Z práce ste dostali štátom pridelený byt, ktorého rozloha sa odvíjala od veľkosti vašej rodiny. viac »

Copywriter v praxi: Niekoľko textov na ukážku

10.07.2019

Živím sa ako copy-graphi-writer, čo je v podstate vymyslená pozícia, zahŕňajúca moje dve najväčšie záľuby - copywriting a grafiku. Na svojom webe mám zverejnených mnoho referencií, no z viac »

Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom

29.05.2019

Na tomto prísloví je bez debaty veľký kus pravdy a osobne úprimne obdivujem všetkých ľudí, ktorí sa vedia fluentne dohovoriť aj v inej, než materinskej reči. Najrozšírenejším jazykom viac »

Nezáleží na odvodoch. Minimálnu penziu dostane každý s 30 odpracovanými rokmi

05.12.2019 17:31

Sociálna poisťovňa od začiatku budúceho roka prizná minimálny dôchodok všetkým penzistom, ktorí získali aspoň 30 rokov dôchodkového poistenia.

parlament

Poslanci schválili novelu, ktorá má prispieť k očiste justície

05.12.2019 16:50

Novela zákona reaguje na podozrenia vyplývajúce z komunikácie Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema.

Sergej Lavrov

Lavrov v Bratislave: Nemá zmysel modernizovať Viedenský dokument

05.12.2019 16:47, aktualizované: 17:06

Šéf ruskej diplomacie zdôraznil, že OBSE by mala skôr prijať aktívnejšie opatrenia na boj proti hrozbám, akými sú terorizmus a obchodovanie s drogami.

Alexander Lukašenko

Lukašenko sa zaprisahal, že Bielorusko sa nikdy nestane súčasťou Ruska

05.12.2019 16:20

Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko sa takto vyjadril pred svojimi víkendovými rozhovormi s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

.nana

Píšem o živote a o tom, čo sa stalo... #ibazebynie

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 34559x
Priemerná čítanosť článkov: 1192x

Autor blogu